Addiktológiai Osztály
Osztályunk több, mint 30 éve országosan az első addiktológiai osztályként lát el nagykorú (18 év feletti), függőséggel küzdő, változásra elszánt klienseket. Pácienseink önellátásra képes, önként jelentkező függők, akik káros szerhasználatból (alkohol, kábítószer, gyógyszer stb.) vagy viselkedési függőségekből (számítógépes játék, szerencsejáték stb.), illetve az ezekhez kapcsolódó lelki elakadásokból kívánnak felépülni.
Részletes információk
Az Addiktológia Osztály terápiás programjai elsősorban csoportterápiás szemléletben működőnek.
Fekvőbeteg-ellátást biztosítunk, amely a korszerű biológiai, pszichológiai, közösségi és spirituális elemek egyénre szabásával, a betegek igényeit középpontba állító programmal működik. A tartós józanságot célzó szemléletben működő, felépülést segítő terápiás munka döntő része pszicho- és szocioterápiás csoportokban történik, a kezelést szükség esetén gyógyszerekkel egészítjük ki. Csoportjaink: relaxációs csoport, művészetterápia, önismereti csoport, edukatív csoport, 12 lépéses anonim csoportok, hozzátartozói csoport, kezelőorvosi csoport. Osztályunkon tapasztalati szakértők – hosszú ideje józanul élő függők - támogatják a józanságmunkát.
Terápiás alkalmasság
Ellátásunk magyar nyelven történik. Fontos az önellátásra (öltözködés, közlekedés, mosakodás, mosdóhasználat stb.) való képesség megléte. Elengedhetetlen a beszédértés, -hallás képessége csoportos helyzetekben is.
Rehabilitációs osztályunkon felépülés-fókuszú, közösségi alapon működő terápia zajlik. Ezért a közösség érdeke előbbre van az egyén érdekénél. Közösségi működésre alkalmasságot, vagy az alkalmazkodási képesség fejlesztésére vonatkozó nyitottságot várunk terápiásainktól.
Addiktológiai rehabilitációs osztályunkon 3 terápia érhető el, szoros együttműködésben, önálló terápiás programmal és terápiás teamekkel.
Általános addiktológiai rehabilitáció
Az általános addiktológiai rehabilitációt célzó terápiánkban a kezelést 3 hónap bentfekvéssel tervezzük, csoporthangsúlyos formában, jellemzően kémiai szerfüggőséggel (alkohol, gyógyszer, kábítószer) és akár ehhez társuló viselkedésfüggőséggel küzdőknek (egyéb pszichiátriai megbetegedés sem kizáró tényező). Terápiás programunknak része az önsegítő/anonim (AA, NA, GA, SLAA, Coda stb.) vagy más, külső helyszínen működő függőséggel foglalkozó csoport látogatása is.
Minnesota részleg
A 15 ágyas Minnesota Részlegen alkoholfüggők és szerencsejáték-zavarban szenvedők 8 hetes fekvőbeteg-kezelési programja zajlik az anonim önsegítő csoportok 12 lépéses programjának szellemiségével, tapasztalati szakértők bevonásával.
Pszichoterápiás részleg
A 12 ágyas Addiktológiai Pszichoterápiás részlegen olyan kettős diagnózisú klienseket várunk, akik addiktológiai problémájuk mellett személyiségzavarral, szorongásos kórképpel, hangulati zavarral, szomatizációs zavarral, illetve egyéb, traumatikus eredetű problémával (PTSD) is küzdenek.
A részlegen elsősorban kognitív-viselkedésterápiás szemléletben zajló, sémafókuszú csoportos és egyéni pszichoterápia folyik. Terápiás programunk ezenkívül traumafókuszú és rendszerszemléletű csoportterápiákkal egészül ki. Gyógyszeres kezelés szükség esetén történik pszichiáter szakorvos bevonásával. A terápia első két hete a pszichoterápiás szocializáció (próbaidő), mely izolációban telik, ezt követően terápiás szerződéskötés keretében a kezelés hosszát egyénileg határozzuk meg a klienssel közösen. Ez átlagosan 2-3 hónap komplex pszichoterápiás kezelést jelent.
Fontos tudni, hogy részlegünkön a terápiás munka jellege miatt a jelentkezés felső korhatára 60 év. A feltáró jellegű terápia sikerességéhez szükséges, hogy a hozzánk jelentkező érintett az első interjúhoz egy hetes, a terápia megkezdéséhez két hetes absztinenciát tudjon vállalni minden függőséget okozó szertől: kábítószerek, alkohol, altatók/nyugtatók. Ez utóbbi gyógyszerek akkor is, ha azt szakorvos által előírt módon szedi.
Osztály típusa:
Fekvőbeteg szakellátás
Ellátott szakma:
Addiktológia
Ágyak száma:
87 db
Telefonszám:
+36 30 595 8249
E-mail cím:
addiktologia@nyiro-opai.hu
Izoláció
Osztályunkon a kezelés első 2 hete izolációs időszak, amikor az osztály/kórház területét nem lehet elhagyni. A 2 hét izoláció után kimenő adható a kezelőorvos által néhány órás hétköznap esti, vagy egész hétvégés időtartamra is.
Az izolációs időszak célja, hogy a terápiában lévő eltávolodjon, kiszakadjon eddigi életéből, ezzel segítve megérkezését a terápiás közösségbe, valamint saját érzései, gondolatai felé fordulását.
Érvényes TAJ
Már az interjú időpontjában is, de a befekvés megkezdésekor mindenképpen érvényes társadalombiztosítással (TB) rendelkezzen a beteg, ennek hiányában nem tudja megkezdeni a rehabilitációs kezelést.
Tervezettség
Osztályunkon tervezett, előre egyeztetett időpontban kezdhető meg a kezelés, ezért kérjük, hogy hivatalos ügyeit, egyéb orvosi kezelést, vizsgálatot a befekvés előtt intézze el, vagy a kezelés lezárta után van erre lehetősége.
Látogatás
Osztályunkon egyéni látogatási rend van.
Munkanapokon 16-18 óra között, hétvégén és ünnepnapokon 10-12 óra között vagy 14-18 óra között van lehetőség látogatásra.
Az izoláció időszakában kérjük, csak csomagátadás történjen a “látogatási időben”.
Osztályunkon felépülésben lévő, józan betegek vannak, ezért betegeinket csak józan, szermentes állapotú személyek látogathatják.
Mit hozzon magával?
- Tányért, evőeszközt, poharat, tisztálkodó szereket, wc papírt, zsebkendőt, papucsot, cipőt, hálóruhát, napközben viselhető ruhákat maximum két hétre való mennyiséget (ezeket nem tudjuk biztosítani!) Tárolásra és mosásra nincs lehetőség!
- Füzetet, íróeszközt.
- Olyan gyógyszereit, amit otthon rendszeresen szed (ezeket felvételkor le kell adnia a kezelő személyzetnek).
Kórterem: - Közös tér: max. 2 fő Udvar: nincs korlátozás
Osztályunkon felépülésben lévő, józan betegek vannak, ezért betegeinket csak józan, szermentes állapotú személyek látogathatják.
Munkanapokon 16-18 óra között, hétvégén és ünnepnapokon 10-12 óra között vagy 14-18 óra között van lehetőség látogatásra.
Az osztályunkra történő befekvést osztályos interjú előzi meg. Ennek során kollégáink felmérik a jelentkező állapotát és motivációját, majd ezek tükrében döntenek a befekvésről vagy javasolnak más ellátóhelyet. Az interjút nem követi azonnali beköltözés.
Az Általános addiktológiai rehabilitációra, a Minnesota Részlegre és az Addiktológiai Pszichoterápiás Részlegre egyaránt függőségéből felépülni vágyó motivált klienseket várunk, akiknél a fizikai elvonás már lezajlott. Osztályunk terápiás programjaiba önellátásra képes, csoportfoglalkozásra (60-90 perc ülés) alkalmas betegeket fogadunk.
Amennyiben pillanatnyilag még nem világos, mi áll a kezelés fókuszában – inkább az addiktológiai vagy inkább a pszichés probléma – lehetséges betegútként javasoljuk a jelentkezést az Általános addiktológiai rehabilitációs programunkba, ahonnan első interjút követően későbbiekben lehetséges az átkerülés a másik két részleg bármelyikére.
Minden esetben csak a kezelést vállalónak van lehetősége időpontért jelentkezni!
Általános addiktológiai rehabilitáció interjúra időpontért kérjük, hívja osztályunkat az alábbi számon:
+36 30 595 8249 Kedd 10:30-12:00 óra, Csütörtök 13:00-14:30 óra, Péntek 10:30-12:00 óra között munkanapokon.
Kizárólag a fenti telefonszámon és a megadott időpontokban adunk interjú időpontot.
Minnesota részleg (alkohol, szerencsejáték) interjúra időpontért és a felvétellel kapcsolatos telefonos felvilágosításért kérjük, hívja munkaidőben (8-16 óra) osztályunkat az alábbi számon:
+36 1 451 2654.
Addiktológiai Pszichoterápiás részlegre jelentkezéshez írjon az addiktpszichoterapia@nyiro-opai.hu e-mail címre problémája rövid leírásával.
A pszichoterápiás programunkba való jelentkezést kizárólag e-mailen tudjuk fogadni.
Látogatási idő
Osztályunkon felépülésben lévő, józan betegek vannak, ezért betegeinket csak józan, szermentes állapotú személyek látogathatják.
Munkanapokon 16-18 óra között, hétvégén és ünnepnapokon 10-12 óra között vagy 14-18 óra között van lehetőség látogatásra.
D épület
Magyarország egész területéről látunk el szenvedélybetegséggel küzdő, érvényes Európai Uniós betegbiztosítással rendelkező klienseket.
Falaink között fordultak első alkalommal önálló osztályon páciensként a szenvedélybetegekhez, nálunk alkalmaztak először opiátszubsztitúciót, és miénk hazánkban az első olyan addiktológiai osztály, ahol külön részlegen látjuk el a kettős diagnózisú függőket.
Osztályunk közreműködésével zajlik az országos addiktológiai ellátás-szervezés, a terápiás eljárások megújítása és kontrollja, valamint a graduális és posztgraduális addiktológiai oktatás és kutatás számottevő része.