A kórház története

A kórház története szorosan kapcsolódik a hazai pszichiátria kialakulásához, fejlődéséhez. A fővárosban az első állami létesítésű elmegyógyintézet, közismert nevén "a Lipót", 1868-ban Országos Tébolyda néven, Buda város által felajánlott 45 holdnyi területen kezdte meg működését.

A mai Nyírő Gyula Kórház helyén azonban már 1841-ben Pólya József saját költségén "12 örj. befogadására alkalmas" magán elmegyógyintézetet hozott létre, de az intézmény, anyagi okok miatt, egy év múlva bezárta kapuit. A lipótmezői tébolyda viszonylag gyors túlterheltsége miatt került sor 1884-ben az Angyalföldi Magyar Királyi Elmebeteg Ápolda felállítására. Első igazgatója Lechner Károly volt, akit szintén kiváló, neves orvosok követték az igazgatói székben: Oláh Gusztáv, Epstein László, Nyéki László, Selig Árpád, Zsakó István, Nyírő Gyula. Hogy a kórház végül Nyírő professzor nevét vette fel, annak egyik oka azon túl hogy igen neves pszichiátert tisztelünk benne, hogy a professzor 1937-ben történt kinevezésekor, elsőként kezdeményezte, az elmegyógyintézetek ne kényszerlakhelyként, elsősorban az elzártságra alapozva működjenek, hanem általános kórházszemlélet alakuljon ki. Megszüntette a börtönjelleget, elfogadható kinézetűre alakították át az épületeket. A jobb feltételek következtében javultak a gyógyulási esélyek is.

A háború évei alatt a kórház sebesülteket fogadott, így bővült az osztályok fajtája, melyek 1945 után is megmaradtak. Nyírő Gyula professzor nevezték ki 1945 után megint igazgatónak, és az ő kezdeményezésének, aktivitásának köszönhető, hogy az Angyalföldi Tébolyda általános kórházzá vált. Természetesen új épületekkel és kiszolgáló helyiségekkel bővült, hogy az itt fekvő betegek ellátása a kor követelményeinek mind jobban megfeleljen. Sebészet, szülészet és belgyógyászat létesült. A többi osztályt lehetőség szerint bővítették, fejlesztették, majd patika is létesült a területén. Az addig kerületi kórház 1981 óta a fővároshoz tartozik.

2007. április 1. óta változott a Kórház struktúrája. Csökkent az aktív ágyak száma és nőtt a krónikus és rehabilitációs ágyszám. Megszűntették az OEP finanszírozott sebészeti, szülészeti és nőgyógyászati fekvőbeteg ellátást. Az épületben helyét a Róbert Magánklinika bérli a megszűnt szakmák funkciójával. A fekvőbeteg ellátás mellett a leggyakoribb betegségek kivizsgálására korszerű járóbeteg ambulanciák és egynapos sebészet működik. Kórházunkhoz tartozik a Dévai utcai tüdőgondozó, szűrőállomás és onkológiai gondozó, bőr- és nemibeteg-gondozó, valamint a Jász utcai ideggondozó.

Intézményünk 2021.04.01-től egyesült az Országos Klinikai Idegtudományi Intézettel (OKITI), így létrejött az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet az OMIII. A Dévai utcai tüdőgondozó elköltözött a Jász utcai épület földszintjére, az ideggondozó alá.

2024.03.01-től az intézetünk neve Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet