Mit lehet bejelenteni? 
A belső visszaélés-bejelentési rendszerben jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információ bejelentésére van lehetőség. 
 
Ki tehet bejelentést? 
A belső visszaélés-bejelentési rendszerben – többek között – bejelentést tehet: 
a)    Intézet által foglalkoztatott;
b)    az a foglalkoztatott, akinek az Intézetnél fennálló foglalkoztatására irányuló jogviszonya megszűnt;
c)    az Intézettel foglalkoztatási jogviszony létesítését kívánó olyan személy, aki esetében a jogviszony létesítésére irányuló eljárás folyamatban van;
d)    egyéni vállalkozó, egyéni cég, ha az Intézettel szerződéses kapcsolatban áll; 
e)    az Intézettel szerződéses kapcsolat létesítésére vonatkozó eljárást megkezdett, vagy szerződéses kapcsolatban álló, vagy szerződéses kapcsolatban állt vállalkozó, alvállalkozó, beszállító, illetve megbízott felügyelet és irányítása alatt álló személy;
f)    az Intézetnél tevékenységet végző gyakornok, rezidens és önkéntes;
g)    az Intézettel a d) és f) pont szerinti jogviszonyt vagy szerződéses kapcsolatot létesíteni kívánó olyan személy, aki esetében e jogviszony vagy szerződéses kapcsolat létesítésére vonatkozó eljárás megkezdődött; illetve
h)    az a személy, akinek a d) vagy f) pont szerinti jogviszonya vagy szerződéses kapcsolata a foglalkoztatóval megszűnt.

Milyen módon és hol lehet bejelentést tenni? 
A bejelentéseket a bejelentők szóban (személyesen, illetve telefonon) vagy írásban (postai, illetve elektronikus úton) tehetik meg. 

A Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet működését érintő BELSŐ VISSZAÉLÉSEKKEL KAPCSOLATOS bejelentések az alábbi módon tehetők meg:

E-mailen: integritas@nyiro-opai.hu
Telefonon: +3620/289-6920
Postai úton: levelezési cím: 1135 Budapest, Lehel utca 59-61. címzés: „integritás tanácsadó részére sajátkezű felbontásra”.
Személyesen: a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet hivatalos helyiségében („B” épület 244-es iroda) ügyfélfogadási időben minden hétfőn 10:00-14:00 között.
Előzetes időpont egyeztetés javasolt, a fentebb megjelölt funkcionális e-mail címen, illetve telefonszámon.

Ki működteti a rendszert? 
A belső visszaélés-bejelentési rendszert az integritás felelős működteti. 
 
Mennyi időn belül kerül a bejelentés kivizsgálásra? 
Az integritás felelős a bejelentés kézhezvételétől számított hét napon belül a bejelentés megtételéről visszaigazolást küld a bejelentő számára. Az integritás felelős a bejelentést annak beérkezésétől számított legfeljebb harminc napon belül kivizsgálja, amely különösen indokolt esetben, a bejelentő egyidejű tájékoztatása mellett meghosszabbítható. A bejelentés kivizsgálása és a bejelentő tájékoztatása a meghosszabbítás esetén sem haladhatja meg a három hónapot. 
 
A bejelentés minden esetben kivizsgálásra kerül? 
A bejelentés kivizsgálása mellőzhető, ha 
- a bejelentést azonosíthatatlan bejelentő tette meg, 
- a bejelentést nem az arra jogosult személy tette meg, 
- a bejelentés ugyanazon bejelentő által tett ismételt, a korábbi bejelentéssel azonos tartalmú bejelentés, illetve 
- a közérdek vagy a nyomós magánérdek sérelme a bejelentésben érintett természetes személy, illetve jogi személy jogainak a bejelentés kivizsgálásából eredő korlátozásával nem állna arányban. 
 
Mi történik a kivizsgálást követően? 
A bejelentés kivizsgálása során értékelni kell a bejelentésben foglalt körülmények helytállóságát, és meg kell hozni azokat az intézkedéseket, amelyek alkalmasak a visszaélések orvoslására. Ha a bejelentés alapján büntetőeljárás kezdeményezése indokolt, akkor intézkedni kell a feljelentés megtételéről. 
 
Az integritás felelős a bejelentés kivizsgálásáról vagy annak mellőzéséről és a mellőzés indokáról, a bejelentés kivizsgálásának az eredményéről, a megtett vagy tervezett intézkedésekről a bejelentőt írásban tájékoztatja. Az írásbeli tájékoztatás mellőzhető ha az integritás felelős a bejelentőt szóban tájékoztatta, aki a tájékoztatást tudomásul vette. 
 
Mi történik a személyes adatokkal? 
Az adatait a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően kezeljük, az adatkezelés célja: az Intézethez beérkező olyan panaszok és közérdekű bejelentések elbírálása, amelyek elintézése nem tartozik más eljárás hatálya alá, figyelemmel Panasz tv. 1–3. § előírásaira. Az adatkezelés jogalapja: a GDPR 6. cikk (1) bekezdés e) pontján alapul, adatkezelőre ruházott közhatalmi jogosítványok gyakorlása keretében végzett, vagy közérdekű feladatainak végrehajtása érdekében szükséges, tekintettel a Panasz tv. 1–3. §-ának rendelkezéseire, figyelembe véve a GDPR 9. cikk (2) bekezdés f) és g) pontját is. Jogainak érvényesítésével kapcsolatban forduljon az Intézet adatvédelmi tisztviselőjéhez az adatvedelem@nyiro-opai.hu e-mail címen.

A bejelentő rendszerrel kapcsolatos adatkezelés részleteit az Intézet belső visszaélés-bejelentési rendszerrel kapcsolatos adatkezelési tájékoztatóban találja.